Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

150 TL üzeri ücretsiz kargo

İade & Değişim

Değişim Süreci

Aldığım ürünün değişimi için ne yapmam gerekiyor?

Bizimle whatsapp hattı (0545 33 646 33) üzerinden iletişime geçerek değişim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca değişim yapmak istediğiniz ürünü PTT Kargo aracılığıyla aşağıda belirtilen adrese Akita Tekstil adına göndermenizi rica ederiz.

Yakuplu Mahallesi 146. Sokak No: 11/A

Beylikdüzü, Istanbul-34524

Değişim yapacağınız ürünü, tüm fatura nüshaları ile paketi hasar görmemiş, ürün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, tüm aksesuarlarıyla PTT Kargo (444 1 788) ile göndermeniz gerekmektedir.

 

Değişim süresi kaç gündür?

Mesafeli sözleşmelere dair yönetmeliğe göre değişim işlemlerinizi ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde değiştirebilirsiniz.

 

Değişim durumunda ödenen masraflar nelerdir?

Değişim sürecinde yurtiçi müşterilerimizde; kargo masrafları tarafımızdan karşılanmaktadır. Bize ilettiğiniz kargoları Akita Tekstil adına PTT Kargo ile karşı ödemeli olarak iletmeniz gerekmektedir. Değişim sonrası ürün tekrar adresinize PTT Kargo ile iletilecektir.

Yurtdışı değişim süreçlerinde ise kargo masrafları müşterimiz tarafından karşılanmaktadır. 

 

Değişen ürünüm ne zaman bana gönderilir?

Değişimi yapılacak olan ürünün stok durumuna göre 1 ile 7 gün arasında yeni ürününüzün gönderimi yapılır. 

 

Sipariş verdiğim ürün için beden değişimini nasıl yapabilirim?

Siparişinizin henüz size gönderilmedi ise, değişim yapmak istediğiniz ürünün stoklarda bulunması durumunda beden değişikliği yapılmaktadır. Siparişinizin durumunu Siparişlerim ekranından veya bizimle whatsapp hattı(0545 33 646 33) üzerinden iletişime geçerek takip edebilirsiniz.

 

İade Süreci

Ürünümü iade etmek istediğimde ne yapmam gerekiyor?

Sitemize üye iseniz üye olarak "Hesabım" üzerinden giriş yaptığınızda ''Siparişlerim'' kısmından yaptığınız tüm alışverişleri görebilirsiniz. İade etmek istediğiniz siparişin yanındaki iade/iptal butonunu tıklayarak ürün iadesinde bulunabilirsiniz. Ayrıca sitemizde üyeliğiniz bulunmamaktaysa bizimle whatsapp hattı (0545 33 646 33) üzerinden iletişime geçerek iadenizi gerçekleştirebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünü Akita Tekstil adına PTT Kargo aracılığıyla aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

Yakuplu Mahallesi 146. Sokak No: 11/A

Beylikdüzü, Istanbul-34524

İade edeceğiniz ürünü, tüm fatura nüshaları ile paketi hasar görmemiş, ürün kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, tüm aksesuarlarıyla PTT Kargo (444 1 788) ile göndermeniz gerekmektedir. İade ürün bedeli, ürünler depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza/hesabınıza iade edilir. Para iadenizin kredi kartınıza yansıması, bankanıza bağlı olarak iadeden sonra 14 gün sürebilir.

 

İade etme süresi kaç gündür?

Mesafeli sözleşmelere dair yönetmeliğe göre "Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ile iade işlemlerinizi ürün teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade gerçekleştirebilirsiniz.

 

Hangi ürünleri iade edemiyorum?

Kullanıcı sebebiyle zarar görmüş ve iadesinde hijyen açısından uygun olmayan durumların söz konusu olduğu ürünler iade edilememektedir. Ayrıca kişiye özel olarak hazırlanan ürünlerde iade kabulü bulunmamaktadır.

 

İade veya değişim durumunda ürünü nasıl ve hangi adrese iletmeliyim? 

İadesi ya da değişimi yapılacak ürünler, size iletilen faturanın 2 nüshası ile birlikte PTT Kargo'ya Akita Tekstil gönderisi olarak teslim edilmelidir. Fatura ile gönderilmeyen ürünlerde iade yapılması mümkün değildir. 

 

İade durumunda ödenen masraflar nelerdir?

İade talebiyle gönderdiğiniz ürünlerin kargo masrafları ve banka komisyon bedelleri tarafınıza yansıtılacaktır.

 

İade ettiğim ürünün geri ödemesini nasıl alabilirim? 

Ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra www.de-mim.com tarafından kredi kartınıza iade işlemi gerçekleştirilir. Ürün bedeli, bankanıza bağlı olarak 14 gün içerisinde "artı bakiye" olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve markamızın banka işlem prosedürüne müdahale etme yetkisi yoktur.

 

Satın aldığım ürünün hatalı olması durumunda ne yapmalıyım? 

Öncelikle yaşanan aksaklıktan dolayı özür dileriz. Bu durumda info@de-mim.com üzerinden mail atabilir ya da whatsapp hattı (0545 33 646 33) üzerinden destek alabilirsiniz. 

 

Tutar İadem Neden Taksit Taksit Yatırılıyor?

Taksitli olarak satın almış olduğunuz ürüne ait bedelin, tamamı kredi kartınıza iade edilmekte ancak bankanız tarafından iadenin kredi kartınıza geri ödemesi, taksitli olarak kartınıza yansıtılmaktadır.

 

Sipariş iptalini nasıl yapabilirim?

Siparişinizi ana sayfanızda da yer alan "Hesabım” butonundan kontrol ediniz. Eğer siparişiniz "Sipariş Hazırlanıyor” ya da "Kargoya Verildi” statüsünde değil ise siparişinizi iptal edebilirsiniz. Talebinizi iletmek için whatsapp hattımızdan (0545 33 646 33) yazabilir ya da  info@de-mim.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

de-mim.com’da ara